Výbor České pediatrické společnosti ČLS JEP (ČPS) vyjadřuje znepokojení a silné obavy nad některými úvahami a návrhy v oblasti změn ve vzdělávání pediatrů. V České republice je dlouhodobě nedostatečný počet lékařů pečujících o děti, a to nejen v ambulancích, ale i v oblasti lůžkové péče. Systém pediatrické péče je nezbytné posílit navýšením počtu nových lékařů, ale nesmí k tomu docházet na základě nesystémových nebo častých změn a rozhodnutí na základě požadavků některých zájmových skupin. ČPS proto apeluje na zachování současného stavu vzdělávání v pediatrii, který je jediným možným způsobem, jak zajistit do budoucna dostatek praktických lékařů pro děti a dorost (PLDD).
K současné personální krizi v oboru PLDD a zvýšení průměrného věku PLDD došlo především v důsledku změny, kdy mezi lety 2004-2017 existovaly dvě oddělené atestace. Konkrétně existovala samostatná atestace pro PLDD a pro dětské lékařství. Tato situace v praxi znamenala, že nemocniční pediatři si nesměli otevřít svojí ambulanci, pokud nesplnili další podmínky pro vykonávání praxe
v oboru PLDD. V průběhu let 2008-2019 atestovalo v oboru PLDD pouze necelých 30 lékařů ročně, přičemž tehdejší potřeba byla 50 a současná potřeba je až 80 lékařů za rok. Od roku 2017 se jedná opět o jeden společný obor – pediatrie, ve specializačním vzdělávání trvajícím 4,5 roku a první atestanti v tomto oboru složili zkoušku až v nedávné době. Nyní atestuje poprvé od devadesátých let přes 100 pediatrů ročně, z nichž minimálně 2/3 by měly jít do primární péče. Aktuálně však zaznívají názory některých zainteresovaných stran, že by mělo opět dojít k rozdělení atestací. To by ovšem vedlo nejen k dalšímu úbytku PLDD, ale zároveň ke zhoršení jejich vzdělanosti, před čímž jako ČPS, která hájí zájmy jak nemocničních pediatrů, tak PLDD, důrazně varujeme.
Délka vzdělávání v rozsahu 4,5 let je z pohledu ČPS zcela optimální a její zkrácení na 4 nebo dokonce 3 roky by situaci v žádném případě nevyřešilo. Pediatři mají v rámci těchto 4,5 let možnost strávit celkem 17 měsíců u PLDD, což je oproti předešlému stavu delší doba. S navýšením této doby ČPS na žádost představitelů PLDD souhlasila, a i proto byl v květnu 2022 vzdělávací program aktualizován. Další změna, jejíž zahájení by přišlo téměř přesně po jednom roce, se tak nejeví jako systémová, ale jako destabilizační. Neustálé změny vzdělávání vyvolávají v systému zmatek a všichni zainteresovaní se v něm následně špatně orientují. Tento stav nejistoty a nestability vzdělávacího systému je jedním z důvodů, které odrazují mnohé mladé lékaře, aby se rozhodli pro vzdělávání v pediatrii. Zmatečné postgraduální vzdělávání je také jedním z důvodů pro odchod českých lékařů do zahraničí. Navíc dochází i ke komplikacím a časovým průtahům v oblasti akreditování a reakreditování jednotlivých pracovišť ze strany Ministerstva zdravotnictví.
Osamostatnění oboru PLDD by také znamenalo, že budoucí praktický lékař pro děti a dorost nebude mít prakticky žádné zkušenosti z lůžkové pediatrie, kde se však má možnost setkat i s těmi nejtěžšími případy. Taková zkušenost a nabyté znalosti jsou pro následnou praxi nedocenitelné a naprosto klíčové. Zároveň platí, že většina školitelských kapacit v pediatrii je právě na lůžkových odděleních.
V žádném případě nechceme, aby se z pediatrie stalo pouze politické téma. Důležité je udržet stabilní vzdělávací program, bez zásadních změn vnášejících do školicího procesu nejistotu a zaměřit se na systémové změny a zlepšení v souvisejících oblastech mimo samotné vzdělávání. V neposlední řadě je také třeba zeptat se na názor mladé generace pediatrů, kterých se změny nejvíce týkají.
Výbor ČPS ČLS JEP
Předseda výboru:
prof. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D.www.pediatrics.cz