Cílem Pracovní skupiny pro péči o chronicky nemocné děti ve školách je zlepšit postavení dětí s chronickým onemocněním ve školách a školkách. Důvodem pro ustavení této organizační složky jsou stále častěji se vyskytující situace, kdy je dětem vyžadujícím občasnou asistenci či dohled nad aplikací léků ve školských zařízeních odmítán přístup ke vzdělání. Příčinou aktuálního neuspokojivého stavu je nedostatečná právní úprava, která by řešila podávání nutné medikace ve školách. Jako typický příklad lze zmínit dítě s diabetem 1. typu, problémy podobného rázu ale vídáme též u dětí s epilepsií či astmatem.
Členy této neformální pracovní skupiny jsou lékaři, právníci, psychologové, speciální pedagogové a zástupci pacientských organizací.
Aktuálně pracuje v tomto složení.
Dobrá zpráva: v září 2024 se po několika letech úporných jednání se naší pracovní skupině podařilo dohodnout se zástupci MŠMT a MZ formulaci Společného sdělení k zajištění zdravotní podpory ve školách a školských zařízeních. Tento dokument by měl zajistit standardní péči a bezpečnost dětí v průběhu vyučování, a současně zvýšit jistotu pracovníků škol a ochránit je před nerealistickými požadavky některých rodičů. Text nahrazuje předchozí ne zcela šťastně formulované Stanovisko uvedených ministerstev z roku 2021. Jako modelový příklad byl zvolen diabetes 1. typu, nicméně text předpokládá přidávání dalších příloh specifických pro další dotčené diagnózy.
Dokument obsahuje tři části:
Obecné sdělení popisující přístup k dětem s chronickým onemocněním ve školách bez ohledu na diagnózu (strana 1-3)
Příloha Zajištění zdravotní podpory dětí s diabetem ve školách a školských zařízeních – důležitý text pro pracovníky školy (strana 4-5)
Vzorový Plán zdravotní podpory dítěte s diabetem 1. typu ve škole (strana 6-9) – může být použit v případě potřeby, vyplňují rodiče v spolupráci se školou.
Velké poděkování: ke schválení Společného sdělení významně pomohla paní Klára Laurenčíková, zmocněnkyně Vlády ČR pro lidská práva, pan senátor Lumír Kantor a paní Lucie Obrovská z Úřadu veřejného ochránce práv. Bez jejich pomoci a bez vstřícnosti dotčených ministerstev by nebylo možné jednání ukončit. Děkujeme též ostatním členům pracovní skupiny za výdrž a pomoc při nelehkých jednáních.
Slovo závěrem: Přestože se nejedná o právně vynutitelný dokument, ale o pouhý návod správné praxe, jde o maximum dosažitelného v rámci českého právního řádu. Systémovým přístupem by byla změna školského zákona, což se snad v následujících letech též podaří.
Přílohy ke stažení
Společné sdělení k zajištění zdravotní podpory ve školách a školských zařízení
Vzor – Plán zdravotní podpory dítěte s diabetem 1. typu ve škole – inzulinová pera
Vzor – Plán zdravotní podpory dítěte s diabetem 1. typu ve škole – inzulinová pumpa