prof. MUDr. Jiří Zeman, DrSc.
předseda České pediatrické společnosti ČLS JEP
V Praze dne: 5. června 2014
Vážený pane profesore, předsedo České pediatrické společnosti,
výbor Sekce intenzivní medicíny ČPS ČLS JEP projednal na své pravidelné schůzi konané dne 3. 6. 2014 současnou situaci v oboru dětské intenzivní medicíny. Přítomní zástupci pracovišť poskytující nejvyšší stupeň intenzivní péče se shodli na následujícím.
- Na všech pracovištích, kromě Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace LF MU a FN Brno, je nedostatek lékařů. V průměru chybí na každém pracovišti dva lékaři, jsou však pracoviště, která postrádají i čtyři lékaře. Při normativním obsazení 5-6 lékařů na pracovišti jde o zásadní nedostatek. Celkový deficit lékařů se pohybuje kolem 30 v celé ČR. Uvedený počet se týká lékařů schopných postarat se o kriticky nemocné děti, nikoliv lékaře, kteří splňují odborné požadavky na práci na pediatrické JIRP. V tomto případě by byl počet ještě vyšší. Z personálních důvodů bylo již jedno pracoviště uzavřeno, v letních měsících velmi pravděpodobně dojde k uzávěru dalšího oddělení. Z jiných pracovišť jsou informace o možném převzetí péče o děti dospělými odd. ARO, kde pediatr bude figurovat pouze jako konziliář. Rovněž je nutné uvést, že průměrný věk lékařů pracujících na pediatrickém JIRP je značně vysoký a v horizontu několika let odejdou do starobního důchodu. Důvodů pro vzniklou situaci je řada: psychicky náročná práce u kriticky nemocných dětí, fyzické zatížení lékařů při frekvenci počtu služeb 6-8/ měsíc, absolutně neodpovídající finanční ohodnocení.
- S výše uvedeným souvisí i současná úhrada zdravotní péče. Již před 16 měsíci SIMČPS upozornila výbor ČPS na insuficientní způsob úhrady intenzivní péče v pediatrii a zároveň prostřednictvím některých medií byla informována i veřejnost. Do dnešní doby jsme neobdrželi od výboru ČPS oficiální informace o výsledku jednání jednak s NRC tak i s MZČR. Připomínám, že nebylo umožněno výborem České pediatrické společnosti delegovat zástupce výboru SIMČPS na uvedená jednání.
- Vznikají oddělení chronické intenzivní péče (nemocnice Hořovice a v krátké době i nemocnice Prostějov), což je v rozporu se stanoviskem SIMČPS resp. ČPS ČLS JEP. Vzniklá oddělení nejsou potřebná, protože o většinu nemocných se postarají současná oddělení IP a je to i v rozporu se současným trendem umisťovat nemocné děti do domácí péče při dostupnosti domácí oxygenoterapie a umělé plicní ventilace. Zřizování podobných pracovišť vede jen ke zvýšeným zisků soukromých subjektů a odtoků finančních prostředků z potřebných zařízení.
Vážený pane předsedo, žádám Vás o naléhavé projednání uvedených faktů a jejich přednesení na patřičné úrovni MZ ČR. Věřím, že výbor ČPS najde cestu jak uvedený problém prezentovat a řešit v následujících třech měsících. Pokud se tak během uvedené doby nepodaří, vědomi si závažnosti situace, jsme připraveni a rozhodnuti informovat o stavu dětské intenzivní medicíny patřičné zřizovatele, popř. projednat danou problematiku na úrovni zdravotního výboru Poslanecké sněmovny ČR.
Zároveň bych Vás rád upozornil, že tento dopis bude uveřejněný na www.simcps.cz.
S pozdravem
MUDr. Václav Vobruba, Ph. D.
předseda výboru SIMČPS ČLS JEP