Doporučení pro využití zobrazovacích metod při podezření na týrané dítě
Jménem České pediatrické společnosti ČLS JEP, nám dovolte představit a doporučit příručku “Doporučení pro využití zobrazovacích metod při podezření na týrané dítě – Postavme se na stranu dětí“ autorů Popelová, Kynčl, Špeciánová.
Text je věnovaný problematice podezření na týrané dítě, především z pohledu správného využití zobrazovacích metod. Dílo je koncipováno přehledně, s představením jednotlivých modalit (RTG, CT, MR, UZ), ukazuje typické radiologické nálezy při podezření na týrané dítě, věnuje se právním aspektům a zákonným povinnostem zdravotníků, nastiňuje modelové situace, které mohou nastat v procesu tvorby diagnózy. Jednotlivé kapitoly a odkazy jsou vedeny prakticky – nabízejí protokoly pro jednotlivá zobrazení, ukazují, co by měla obsahovat žádanka na rentgenové vyšetření, nebo co obnáší strukturovaný radiologický popis. Obsaženy jsou návrhy pro průběh komunikace s pacientem, s rodiči, i mezi lékaři navzájem.
Téma podezření na týrání je i vzhledem k posunu stereotypů v sociálním chování v rámci nastalé epidemické situace stále více aktuální.
Jsme přesvědčeni, že podrobná informovanost o této problematice je potřebná. Obeznámenost celého zdravotnického týmu následně přináší větší jistotu ve volbě postupů i při procesu tvorby této obtížné diagnostiky.
Příručku vydala 2. LF UK, na jaře 2021 získala záštitu výboru České radiologické společnosti ČLS JEP.
Praktickou příručku „Postavme se na stranu dětí“ si můžete i stáhnout v plném znění ZDE