Zúčastněte se mezinárodní studie „The COVID-19 HEROES“
Ve jménu Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP bychom Vás rádi poprosili o účast v závěrečném kole velké mezinárodní studie „The COVID-19 HEROES“. Studie se zaměřuje na psychologické dopady pandemie na pracovníky ve zdravotnictví a v sociálních službách.
Odkaz na dotazník najdete ZDE a více informací najdete ZDE.
Datum: 6. 10. 2022
Doporučení ČVS k očkování uprchlíků z Ukrajiny
Sovolujeme si vás informovat o Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP (ČVS) k očkování osob (dětí, adolescentů, dospělých), které budou pobývat na území České republiky v důsledku současné krize na Ukrajině.
Doporučení v plném znění naleznete ZDE
Datum: 28. 3. 2022
Stanovisko České vakcinologické společnosti ČLS JEP k přeočkování dětí ve věku 12+ proti onemocnění COVID-19
Datum: 12. 1. 2022
Na základě žádosti Ministerstva zdravotnictví vydala České vakcinologická společnosti ČLS JEP (ČVS) stanovisko k aplikaci dodatečných třetích dávek osobám ve věku 12 a více let., které ČPS ČLS JEP podpořila a odsouhlasila. Stanovisko v plném znění naleznete ZDE
Zároveň připomínáme, že od 24. 1. 2022 je dle vyhlášky MZ ČR a s podporou ČVS a ČPS otevřena registrace pro vakcinaci dětí od věku 12 let třetí posilující dávkou – více podrobností ZDE
Vyšetření protilátek Anti-SARS-COV-2 u diagnózy U10.9
Datum: 16. 12. 2021
Na žádost Výboru ČPS odsouhlasila VZP úhradu vyšetření protilátek Anti-SARS-CoV-2 u diagnózy U10.9 Multisystémový zánětlivý syndrom související s onemocněním COVID–19 u dětí (známý také pod zkratkou PIMS-TS), pokud je vyšetření indikováno lékařem akutní lůžkové péče v odbornosti dětské lékařství – viz. přílohy.
- Příloha č. 1 (VZP / protilátky SARS-COV-19)
- Příloha č. 2 (ČPS / Žádost o úpravu kritérií pro úhradu vyšetření protilátek proti SARS-COV-19)
Stanovisko výboru České pediatrické společnosti (ČPS) k očkování
dětí a adolescentů od 5 let proti nemoci COVID-19
Datum: 13. 12. 2021
Výbor České pediatrické společnosti plně podporuje stanovisko České vakcinologické společnosti ze dne 13. 12. 2021 o očkování dětí starších 5 let proti nemoci COVID-19 vakcínami schválenými pro tuto věkovou kategorii Evropskou lékovou agenturou. V níže uvedených dokumentech naleznete hlavní důvody pro přijetí tohoto podpůrného stanoviska a taky doporučení k očkování dané věkové kategorie.
Dokumenty v plném znění:
– Stanovisko ČPS k očkování dětí a adolescentů od 5 let proti nemoci COVID-19
– Doporučení k očkování dětí a adolescentů ve věku od 5 let proti onemocnění covid-19
Stanovisko výboru České pediatrické společnosti (ČPS) k očkování
dětí a adolescentů od 12 let proti nemoci COVID-19
Datum: 19. 7. 2021
Výbor České pediatrické společnosti plně podporuje stanovisko České vakcinologické společnosti ze dne 16.7.2021 k očkování dětí starších 12 let proti nemoci COVID-19 vakcínami schválenými pro tuto věkovou kategorii Evropskou
lékovou agenturou. Hlavní důvody pro přijetí tohoto podpůrného stanoviska jsou následující:
– Onemocnění COVID-19 může i v této věkové kategorii ohrozit život dítěte. V postinfekčním období může infekce SARS-CoV 2 aktivovat imunitní systém s rozvojem multisystémového zánětlivého onemocnění PIMS-TS (Paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2).
– Aktuálně dostupná data ukazují, že vakcína proti COVID-19 má v této věkové kategorii velmi vysokou účinnost a doposud u ní nebyla popsána žádná závažná zdravotní rizika.
– Nezanedbatelnými argumenty pro podporu očkování jsou také nepřímé vlivy pandemie na zdraví dětí (psychologické a zdravotní aspekty lockdownu, uzavření škol a sociální izolace) a možnost šíření viru v dětských kolektivech a rodinách těchto dětí.
prim. MUDr. René Hrdlička, Ph.D.
Doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D.
Dokument ke stažení ZDE
Stanovisko ČPS reaguje na dokument:
DOPORUČENÍ K OČKOVÁNÍ DĚTÍ VE VĚKU 12-15 LET A ADOLESCENTŮ PROTI NEMOCI COVID-19, vydaný 16. 7. 2021.
Toto stanovisko České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP), České pediatrické společnosti ČLS JEP, Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, najdete v plném znění v dokumentu ke stažení ZDE
Zveřejněno: 23. 7. 2021
Doporučený postup: Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi asociovaný s COVID-19 u dětí (12. 1. 2021)
Ke stažení zde.
Citace: FENCL, Filip, Michaela ŠIBÍKOVÁ, Jan DAVID a Hana MALCOVÁ. Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi asociovaný s COVID-19 u dětí. Doporučený postup ČPS ČLS JEP. Česko-slovenská Pediatrie. 2021, 76(1), 4-9.
Organizační opatření ČSORLCHHK ČLS JEP v souvislosti s onemocněním COVID-19 způsobeným virem SARS-CoV-2 pro screening sluchu novorozenců a dětí ve věku 5 let v České republice
datum vydání: 28.4.2020
účinnost: 4.5.2020
Určeno pro: lékaře ORL, foniatry, pediatry a neonatology
V souvislosti s vývojem epidemiologické situace výskytu onemocnění COVID-19 způsobeným virem SARS-CoV-2 je doporučeno pokračovat dle standardních pravidel a metodiky:
- ve screeningu a rescreeningu sluchu novorozenců
- ve screeningu sluchu u dětí ve věku 5 let u ORL lékaře nebo foniatra
Vlastní realizace všech screeningových vyšetření sluchu novorozenců a 5 letých dětí bude probíhat postupně v závislosti na regionálních podmínkách a dle průběžně aktualizovaných pravidel MZ ČR a vlády ČR dle vývoje epidemiologické situace v České republice.
Dokument ke stažení ZDE
Vypracoval: Prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D.
Zveřejněno 28.4.2020
Pediatrická doporučení v době pandemie COVID 19
Pediatrická doporučení v době pandemie COVID 19 ke stažení ZDE
Zveřejněno 15.4.2020
Dětský diabetes a COVID-19 – rady pro rodiče
Informační leták České diabetologické společnosti ČLS JEP najdete ZDE
Zveřejněno 6.4.2020
Doporučení Sekce dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP k pandemii COVID-19
Stanovisko České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP ke stažení ZDE
Zveřejněno 6.4.2020
První kazuistiky COVID-19 – „běžné“ respirační infekty na Klinice dětí a dorostu 3.LF UK a FN Královské Vinohrady
Celý dokument si můžete přečíst ZDE
Zveřejněno 1.4.2020
Vertikální přenos, klinické příznaky u novorozenců matek s pozitivní infekcí COVID-19
COVID-19 NEW YORK , March 26, 2020, By Denise Baey
JAMA Pediatrics, https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763853
Souhrn: Je pospán vertikální přenos a klinický průběh onemocnění u 33 novorozenců matek s potvrzenou infekcí COVID-19 ve Wu Chanu. Klinické příznaky onemocnění byly pozorovány jen u 3 novorozenců ze 33. Všichni tři novorozenci se narodili císařským řezem. První dítě, narozené matce s COVID-19 a pneumonií, bylo 2. den života apatické, mělo teplotu, rtg ukázalo pneumonii, procalcitonin byl zvýšený, další laboratoř bpn. Vyšetření SARS-CoV-2 z nasofaryngu bylo pozitivní 2. a 4. den života a negativní od 5. dne. Další dítě, také narozené matce s COVID-19 a pneumonií, bylo od druhého dne života letargické, zvracelo a mělo horečku. Laboratoř ukázalo leukocytózu, lymfopenii a vyšší frakci CK-MB. RTG ukázalo pneumonii a vyšetření SARS-CoV-2 v nasofaryyngu bylo pozitivní 2. a 4. den života a negativní 6. den. Třetí dítě, také matky s COVID-19 a pneumonií, mělo před porodem akutní intrauterinní hypoxii, bylo kříšeno a skóre podle Apgarové bylo 3 – 4 – 5 bodů. Rozvinul se mírný IRDS a bylo vysloveno i podezření na sepsi. Rtg vyšetření ukázalo mírnou formu IRDS ale i pneumonii. Přítomna byla leukocytóza, trombocytopenie a koagulopatie. Při ATB a další léčbě se stav upravil do 14 dní. Vyšetření SARS-CoV-2 v materiálu z nosu i stolice bylo pozitivní 2. a 4. den života a negativní 7. den. Vertikální přenos z matky na dítě byl potvrzen i u čtvrtého, asymptomatického, novorozence s leukocytózou a pozitivními protilátkami v IgM (45.8 AU/ml) i IgG. Naopak výsledky RT-PCR testu z materiálu odebraného z nasofaryngu mezi 2. hodinou a 16 dny po narození byly negativní. Protože IgM protilátky nepřecházejí přes placentu, předpokládá se, že plod byl infikován cca 3 týdny před porodem a do porodu se již viru zbavil?
Jiří Zeman
KDDL VFN a 1. LF UK
Zveřejněno 29.3.2020
Zkušenosti s COVID-19 na dětské ambulanci FN Motol
4.3.2020, pět dní po návratu rodiny z lyžařské oblasti Passo Tonale/Ponte di Legno, se u otce dvou synů objevil chrapot, rýma, faryngitis a svalová slabost. 5.3. byl na Bulovce proveden výtěr z nasofaryngu a 6.3. byla potvrzena pozitivita na COVID-19. Jeho 12-letý syn měl první příznaky od rána 8.3. Horečka 38,2°C měřená axilárně se zimnicí, bolesti svalů, nauzea a opakované zvracení. Dostal antipyretika a orální rehydrataci. V 17 hodin odpoledne byl proveden domácí odběr z nasofaryngu zdravotníkem infekční sanitky a další den byla oznámena pozitivita COVID-19. TO již byl chlapec afebrilní, ale únavný a od 10.3. se cítil zdráv. Po celou dobu neměl žádné respirační příznaky. Oba kontrolní testy 17.3 a 20.3 byly s nesignifikantním výsledkem a byly poslány k přehodnocení do národní referenční laboratoře. Poslední odběr odeslán k vyšetření 24.3., výsledek bývá za 3-5 dnů od odběru. Jeho manželka (1978) měla první příznaky od 10.3., to je 11. den po návratu z Itálie. Objevila se rýma, suchý kašel, bolesti průdušek, zvýšená únava. Maximální teplota nanejvýš subfebrilní. Odběr z nasofaryngu byl také pozitivní, klinická úprava se dostavila v průběhu 10 dní. 10.3. měl pozitivní výsledek vyšetření na COVID-19 i mladší 10-letý syn. Jeho obtíže začaly suchým kašlem a mírnou rýmou, za dva dny se přidaly subfebrilie do 37,5 °C axilárně, bolesti hlavy a svalů a při kašli měl bolesti na hrudníku. Dostával perorální analgetika, příznaky ustoupily v průběhu tří dní. První kontrolní vyšetření na COVID-19 z 20.3. bylo negativní, nyní čeká na výsledek druhého kontrolního vyšetření. Nikoho z rodiny nebyl hospitalizován.
Karolína Špičáková
Pediatrická klinika FN Motol
Zveřejněno 29.3.2020
Průběh onemocnění COVID-19 u malých dětí v Itálii
Ve čtvrtek 26.3.2020 organizovala EAP telekonferenci s pediatry z Itálie, kteří se starají o děti s COVID-19. Všech 9 pozitivních dětí, které byly hospitalizovány na Dětské klinice v Padově, měly lehký průběh onemocnění, nejčastěji s rýmou, kašlem, zvracením a/nebo průjmem. U dětí s průjmem byl virus prokázán i ve stolici, rtg plic byl u všech bpn, nikdo nebyl přeložen na JIP a délka hospitalizace/obervace byla obvykle 3-5 dní. U všech dětí byl zdroj infekce nalezen u pozitivních rodičů. V další italské nemocnici bylo zachyceno 5 pozitivních novorozenců, dva s teplotou a dva s rýmou, 3 měly jen zvýšený CRP. Všichni jsou zatím klinicky v pořádku. Dotazníková akce mezi účastníky konference z 18 zemí EU ukázala, že těžký průběh onemocnění u malých dětí není častý, ale všichni se shodli na nutnosti přísné triage před vstupem do nemocnic a potřebě chránit děti i jejich lékaře a sestry.
Jiří Zeman
KDDL VFN a 1. LF UK
Zveřejněno 29.3.2020